Om Furbish

Personerna bakom furbish

Furbish® grundades av Ulrike Rahe och Holger Wallbaum. Huvudkontoret ligger i Göteborg på Chalmers tekniska universitets campusområde. Det tyska kontoret ligger i Bremens hamnkvarter.

 

 

 

Bild: ©Åke E:son Lindman

Ulrike Rahe

"Det är möjligt att förbättra världen och göra den till en bättre, mer stimulerande och hälsosammare plats att leva i."

VD, chefdesigner, partner.
Expert inom design för hållbarhet

u.rahe@furbish.se
+46 730 79 43 11

 

 

 

Bild: ©Henrik Sandsjö

Holger Wallbaum

"Det som är korrekt i teorin är också det i praktiken, annars är teorin falsk."

Forskningschef, miljöingenjör, partner.
Expert inom hållbart byggande

h.wallbaum@furbish.se
+46 733 83 92 59

 

 

 

Bild: ©Henrik Sandsjö

Alexandra Hegmann

"Hållbara projekt kräver en helhetssyn på hållbarhet och välbefinnande."

Seniorarkitekt (BayAK, SAR/MSA)
Expert inom WELL® och kontorsdesign

a.hegmann@furbish.se

 

 

 

Bild: ©Henrik Sandsjö

Quan Jin

”Att skapa hälsosamma och komfortabla inomhusmiljöer i hållbara byggnader är nyckeln till människors välbefinnande.”

Senior Forskningsingenjör
Expert på inomhusmiljö

q.jin@furbish.se

 

 

 

Bild: ©Johan Bodell

Taz Lodder

”Friska sinnen och kroppar behöver friska arbetsplatser för att trivas. Friska arbetsplatser behöver friska sinnen och kroppar. De är i sammanlänkade.”

Senior utvecklare
Expert på databaser

t.lodder@furbish.se

 

 

 

Bild: ©Fredrik Rönnvall

Ivette Miravitllas

"Att kommunicera förändring handlar om att få förändringar att hända."

Social Media Manager

i.miravitllas@furbish.se

 

 

 

Bild: ©Sören Turesson/NLT

Vi guidar er till det nya Normala och utformar er framtida arbetsmiljö.